Misja
Otwarta nauka to nie tylko swobodny dostęp do artykułów naukowych; to przede wszystkim ruch na rzecz rzetelności, dostępności i przejrzystości wyników badań.
Naszym celem jest promowanie współpracy, transparentności oraz zwiększenie możliwości wykorzystania wyników badań przez szerokie grono odbiorców: naukowców, edukatorów, organizacje pozarządowe, przemysł, a także ogół społeczeństwa. Kluczową wartością jest dla nas przejrzysta i krytyczna metodologia, umożliwiająca replikację oraz weryfikację badań, co zwiększa ich wiarygodność.
Dążymy do obniżenia barier w prowadzeniu badań i publikacji wyników, zapewniając wszystkim dostęp do rezultatów, narzędzi oraz jak najszerszy dostęp do infrastruktury badawczej. Ważny jest dla nas bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych oraz wspieranie edukacji. Nauka powinna być otwarta na różnorodne perspektywy i źródła wiedzy, co wzbogaca proces badawczy. Kładziemy także nacisk na rzetelną komunikację wyników badań, uwzględniając ich wpływ na społeczeństwo i środowisko, co buduje zaufanie publiczne do nauki.
Kim jesteśmy
Stowarzyszenie założyliśmy jako grupa znajomych, która chciałaby rozwijać idee otwartej nauki w Polsce, rozumiejąc ją jak najbardziej wieloaspektowo. Długo przed założeniem zajmowaliśmy się metanauką i problemami metodologicznymi w badaniach. Widząc to, że podejmowanych jest coraz więcej działań w zakresie udostępniania danych bądź ułatwiania i promowania publikacji w modelu otwartego dostępu, widzieliśmy też, że wiele innych aspektów otwartej nauki jest wciąż pomijane w dyskursie społecznym.
W Stowarzyszeniu chcemy prowadzić nasze projekty badawcze i popularyzatorskie, a także rozwijać dyskusję na temat samej nauki, jej procesów i instytucjonalnych warunków. Ponadto chcemy przyłożyć się do stworzenia wysokiej jakości materiałów edukacyjnych udostępnionych w otwartym dostępie, oraz podejmować rozmaite działania popularyzatorskie – związane zarówno z metanauką czy filozofią nauki, jak i kwestiami praktycznymi. Wiedza – nie tylko naukowa – ale również ta podstawowa, powinna być dostępna dla każdego.
Zarząd
Paweł Lenartowicz
Poszukuję swojej drogi jako statystyk, meta-naukowiec, żeglarz i aktywista. Badawczo podejmuje tematy metanauki, edukacji statystycznej i metod wykorzystywanych w naukach społecznych.
Hubert Plisiecki
Jestem naukowcem zajmującym się obliczeniowymi naukami społecznymi. Realizuję doktorat na styku psychologii i uczenia maszynowego. Badam ludzkie poznanie na podstawie języka i rozwijam Otwartą Naukę w Polsce. W moich badaniach używam analizy języka naturalnego (NLP) wspomaganej uczeniem maszynowym do rozwijania sposobów analizy danych w naukach społecznych.
Piotr Biegański
Badawczo zajmuję się neuronauką, w szczególności metodologią analizy sygnałów biologicznych, z naciskiem na EEG. Aktualnie na UW realizuję doktorat na styku fizyki i psychologii, dotyczący diagnostyki zaburzeń świadomości, oraz badania związane z aktygrafią. Moja praca naukowa kładzie nacisk na przeciwstawianie się aktualnym trendom związanym z intensywnym wykorzystywaniem uczenia maszynowego w analizie EEG. Ponadto jestem też nauczycielem. Prywatnie siedzę w filozofii (nauki i języka), literaturze grozy XIX-wieku, kinematografii, fotografii analogowej i rekonstrukcji historycznej.